Memoriał Iwony Buczek

We Wspinaniu Na Trudność

2019-09-28

Memoriał to zawody, którymi chcemy uczcić pamięć naszej tragicznie zmarłej koleżanki Iwony. Memoriał odbywa się na jednym z najwyższych w Europie, sztucznym obiekcie wspinaczkowym „Kielich” w Lubinie (woj. dolnośląskie), w samym centrum miasta. W zawodach na trudność nie ma znaczenia czas w jakim zawodnicy dotrą do mety. Najważniejsza jest technika, wytrzymałość i spryt, pozwalające na osiągnięcie szczytu. To duże wyzwanie także dla doświadczonych wspinaczy, dlatego chętnie mierzą się w takiej konkurencji.

Routsetterzy zwani w Polsce „kompozytorami dróg” dbają o wysoki poziom skomplikowania tras, zapewniający wielkie emocje nie tylko zawodnikom ale i widzom imprezy. Ciekawym obiektem jest Kielich: niedoszła wieża ciśnień ma 34 metry wysokości i 7 dróg wspinaczkowych o zróżnicowanej trudności. Na wysokości 19 metrów ściana odchyla się w 15 metrowe przewieszenie tworząc charakterystyczny kształt, co stanowi dodatkową przeszkodę. Zawody mają charakter otwarty, towarzyski, bez strefy. Odbywają się w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn i dzieci. Prowadzona jest także specjalna kwalifikacja na najlepszego zawodnika Gminy Lubin i najlepszego zawodnika Stowarzyszenia Miłośników Gór.

W Memoriale biorą udział najlepsi polscy zawodnicy, których dopinguje wielu kibiców. Imprezą towarzyszącą tradycyjnie jest widowiskowy i pełen wrażeń Meeting Highline’owy, podczas którego śmiałkowie podejmują próbę pokonania przestrzeni na dużej, ponad 30. metrów, wysokości przechodząc po ponad 100 metrowej wąskiej taśmie łączącej Kielich z pobliskimi wieżowcami mieszkalnymi. Dużo atrakcji jest przygotowywanych dla kibiców. Konkurencje sportowe (slacki, małe ścianki wspinaczkowe itp.), możliwość lotu paralotnią, dla miłośników dwóch kółek prezentacje Klubu Motocyklowego „Iskra Rudna”, pokaz umiejętności sekcji wysokościowej ratowników KGHM Polska Miedź SA. O/ Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego, podstawowe szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy, koncerty i animacje dla dzieci to niektóre z nich. Zawody pozwalają na integrację sportowców, wymianę doświadczeń oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Przebieg Memoriału jest szeroko relacjonowany w mediach lokalnych, regionalnych ogólnopolskich i branżowych Gościliśmy ekipy TVN i Polsatu. Zawody są transmitowane bezpośrednio w Telewizji Regionalnej w Lubinie.

Bieżące informacje znajdziesz na:
www.facebook.com/memorialIwonyBuczek