VII Memoriał Iwony Buczek

VII MEMORIAŁ IWONY BUCZEK WE WSPINANIU NA TRUDNOŚĆ

W sobotę 3 października, na obiekcie wspinaczkowym Kielich w Lubinie odbył się VII MEMORIAŁ IWONY BUCZEK WE WSPINANIU NA TRUDNOŚĆ. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Miłośników Gór w Lubinie. Patronat Honorowy nad Memoriałem objął Polski Związek Alpinizmu.

Zawody musiały być przełożone o tydzień ze względu na fatalną, niebezpieczną dla zawodników pogodę 26 września. Tradycją bowiem jest, że od 7.lat w ostatnią sobotę września spotykają się w Lubinie miłośnicy wspinaczki z całej Polski.  Chcą zmierzyć się na ciekawym obiekcie, spotkać z ludźmi, którzy kochają góry, wspomnieć Iwonę Buczek, wielką pasjonatkę wspinaczki, utalentowaną zawodniczkę, świetną koleżankę.

– Iwona zginęła tragicznie w wieku zaledwie 25 lat. Była wspaniałą osobą, bardzo nam jej brakuje w Stowarzyszeniu. Chcemy, aby pamięć o Niej trwała, aby była inspiracją dla młodych ludzi. Na greckiej wyspie Karpathos, naszym drugim domu, tworzymy nowe drogi wspinaczkowe, jest ich już kilkaset. Jedną z nich nazwaliśmy Iwona. Myślimy, że byłaby z tego zadowolona – opowiada Piotr Barabaś, cżłonek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Gór.

Zawody mają charakter otwarty, towarzyski, bez strefy. Odbywają się na jednym z najwyższych w Polsce, 34. metrowym obiekcie, słynnym już Kielichu. Niedoszła wieża ciśnień na wysokości 19 metrów odchyla się w 15 metrowe przewieszenie tworząc charakterystyczny kształt. To wymagający i ciekawy dla wspinaczy obiekt. Drogi wspinaczkowe są przygotowywane przez ekipę czołowego, światowego routsettera Marcina Wszołka. Zawody przeprowadzane są           w kilku kategoriach: kobiet, mężczyzn, dziewczynek i chłopców. Prowadzona jest także klasyfikacja najlepszego zawodnika/zawodniczkę Gminy Lubin oraz najlepszego zawodnika/zawodniczkę reprezentującego Stowarzyszenie Miłośników Gór. W czasie eliminacji zawodnicy mają do pokonania po 2. drogi eliminacyjne (z dolną asekuracją) w finale przechodzą 1. drogę. W kategoriach dziecięcych- pierwsza droga z górną, druga z dolną asekuracją. Każdemu z uczestników przypada jedna próba na pokonanie drogi. Finał rozgrywany jest wśród tych, którzy pokonają drogę eliminacyjną Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, za 1.miejsce 1300 zł! Do tego ciekawe nagrody rzeczowe W tym roku doszło do niezwykłej sytuacji. W kategorii Mężczyźni było aż 7 zwycięzców!

Okazało się, że poziom umiejętności zawodników jest rewelacyjny i po raz pierwszy nie udało się wyłonić jednego zwycięzcy. To dla nas wyzwanie, aby w przyszłym roku podkręcimy drogi jeszcze bardziej. Ale wiemy, że najważniejsza jest sama wspinaczka, dlatego dziękujemy za udział także adeptom tego sportu. Młodzi wspinacze sprawdzili swoje umiejętności, podpatrzyli, jak wspinają się bardziej doświadczeni zawodnicy. Było mega fajnie – cieszy się Marcin Królak, prezes SMG.

Imprezą towarzyszącą tradycyjnie był widowiskowy i pełen emocji Meeting Highline’owy. Śmiałkowie próbowali przejść po linie rozpiętej pomiędzy wieżowcami na wysokości ponad 30 metrów. W tym roku kilka dni przed Memoriałem odbyły się specjalne, towarzyskie zawody dla osób z niepełnosprawnością.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. Nie chodziło nam o rywalizację, a zmierzenie się z własnymi słabościami i lękami. Wiemy, że w przypadku niektórych niepełnosprawności, wspinaczka może być formą rehabilitacji. We współpracy ze Stowarzyszeniem „Równe Szanse” zachęcamy do jej uprawiania także osoby borykające się z różnymi dysfunkcjami – podkreśla Aleksandra Jeremiejko, wiceprezeska SMG.

Memoriał był transmitowany w Telewizji Regionalnej oraz funpagu FB/MemorailIwonyBuczek

WYNIKI

Kat Dziewczynki

1- Wiśniowska Antonina – Stanowice

2- Juszczak Karolina – Wrocław

3- Kęsy Jadwiga – Suchy Las

Kat Chłopcy

1 – Fedorowski Gustaw – Wysoka

2 – Sarnecki Igor – Biestrzyków

3 – Rosetti Eryk – Wrocław

Kat Kobiety

1 – Maja Miezianko – Kraków

2 – Olga Guttierez-Czyżewska – Wrocław

3 – Aleksandra Kałucka- Kraków exe

3 – Zuza Nosal – Wrocław

5.Natalia Kałucka

Kat Mężczyźni

1- Paweł Wiśniewski – Jelenia Góra

1- Piotr Niżnik – Bełchatów

1 – Marek Pobran – Wrocław

1 – Wojciech Pełka – Wrocław

1- Mateusz Piechota – Lubin

1 – Ariel Marciniak – Poznań

1 – Łukasz Hubert – Głogów

ORGANIZATOR:

STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW GÓR w Lubinie

PATRONAT HONOROWY:

POLSKI ZWIĄZEK ALPINIZMU

PARTNERZY MEMORIAŁU:

Gmina Miejska Lubin 

Firma Barabaś Sp z o.o.

Honorowy Klub Dawców Krwi „Serce Górnika”

Regionalne Centrum Sportowe Sp z o.o. 

Koleje Dolnośląskie 

Związek Pracodawców Polska Miedź 

Gmina Lubin 

SPONSORZY:

Warta S.A.

Miedziowe Centrum Ubezpieczeń „Silesia”

„Scorpio aluminium” Sp z o.o.

Tom-Trans 

Firma Produkcyjno Handlowo Usługowa „Bruk Max”

WOD-BRUK Sp z o.o.

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Wojciech Wawrzynkiewicz 

ANABUD Zbigniew Bogucki 

Skład Cesarzowice  )

” SERWIS ” Sp. z o.o

Przedsiębiorstwo Usług Górniczych i Budowlanych B U D Spółka z o. o

ZYBI-TRANS

FIRMA USŁUGOWA „MG”

Bresso 

Smektała – firma budowlana 

Berys

Apamod

STOP – firma drogowo-inżynieryjna 

Dubler 

Skalnik.pl 

Centrum Wspinaczkowe „Tarnogaj”

Studio Enter – Halina Nowak

MPWiK Lubin

PUH Jacek Malepszy

MAR-BUD 

ski24. 

Snowboardowy.pl 

Ski Vegas

Lhotse

Ornet

PATRONI MEDIALNI:

Radio ESKA

www.wspinanie.pl

www.brytan.com.pl

Telewizja Regionalna w Lubinie

Radio ELKA

www.lubin.pl

Miedziowe.pl

Wiadomości Lubińskie

www.e-legnickie.pl